Ogrzewanie i ciepła woda.

Za ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody w moim kamperze odpowiada jedno urządzenie: Truma Combi 4. Ulokowana jest z tyłu kampera pod łóżkiem.  Wszystkie funkcje Trumy obsługuje się za pomocą panelu sterującego, który znajduje się wewnątrz  kampera nad drzwiami bocznymi. Wyjątkiem jest  mechaniczny, bimetalowy zawór zainstalowany w najniższym punkcie instalacji wodnej, łatwo dostępny od strony bagażnika. Zawór otwiera się samoczynnie w przypadku spadku temperatury w okolice zera. Celem jest zrzucenie wody z Trumy i zabezpieczenie tego drogiego bądź co bądź urządzenia przed przykrymi konsekwencjami zamarznięcia.  Zawór zadziała niezależnie od tego czy instalacja napełniona jest wodą czy nie. Wiosną, gdy temperatury będą już dodatnie trzeba pamiętać o jego zamknięciu, inaczej napełniając instalację wodą zrobimy tylko wielką kałużę pod kamperem.

Truma Combi 4 zasilana jest gazem propan-butan. Spaliny wydmuchiwane są kominem umieszczonym na bocznej ścianie. Funkcje ogrzewania i przygotowania ciepłej wody są niezależne. Można ogrzewać, gdy nie ma wody w instalacji, można grzać wodę bez ogrzewania powietrza. Można to też oczywiście robić jednocześnie.

Ogrzewanie realizowane jest poprzez nadmuchy ciepłego powietrza. Ciepłe powietrze prowadzone jest kanałami do czterech wylotów a

dodatkowa kratka wentylacyjna na drzwiczkach zabudowy bagażnika umożliwia ogrzewanie przestrzeni bagażowej. Siłą nadmuchu możemy sterować sami, ale lepiej pozostawić to automatyce. Za utrzymanie zadanej temperatury wnętrza odpowiada termostat. Włącza on i wyłącza Trumę i reguluje nadmuchy w zależności od potrzeb. Im zimniej na dworze i straty ciepła większe, tym Truma włącza się częściej. Warto zadbać, by maksymalnie uszczelnić kampera, zasunąć rolety wszystkich okien, oddzielić kotarą kabinę i boczne drzwi.

Nie o to chodzi, że Truma nie da rady ogrzać wnętrza. Da radę, to wydajne urządzenie. Uszczelnienie zaowocuje jednak dużo mniejszym zużyciem gazu i prądu oraz spokojniejszą pracą, czujnik temperatury nie będzie bowiem owiewany raz zimnym raz ciepłym powietrzem. My też odczujemy znacznie większy komfort, nie będzie przeciągów zimnego powietrza. Tutaj są zdjęcia w podczerwieni.

Przygotowanie ciepłej wody. Bojler Trumy mieści około 10 litrów wody. Ogrzewa się ona zadziwiająco szybko, wystarczy kilkanaście minut. Z panelu sterowania możemy ustawić kilka trybów pracy. Najczęściej korzystamy z trybu ECO. Wydaje się, że 10 litrów lekko tylko ciepłej wody to mało, wystarcza jednak w zupełności  do kąpieli dla dwóch osób . Gdy bywamy we trójkę ustawiamy tryb HOT. Gdy mieszamy gorącą wodę z zimną  z powodzeniem wystarcza jej dla wszystkich. Często ciepłą wodę dostajemy niejako przy okazji.  Gdy ogrzewanie kampera pracuje długo w nocy rano woda nadaje się do kąpieli bez dodatkowego podgrzewania.