Roztocze – nasze TOP 10.

Mamy na blogu mały jubileusz. To już 25 relacji z Roztocza. 

Tak już jest, że ruch turystyczny na Roztoczu koncentruje się w pewnych miejscach, znanych i polecanych przez wszystkich. A my wcale nie mamy zamiaru kogokolwiek odwodzić od ich zobaczenia, bo bez wątpienia są tego warte.

Koniecznie trzeba zobaczyć: Stare Miasto i twierdzę w Zamościu, Zwierzyniec ze szlakami nad staw Echo i na Bukową Górę, Górecko Kościelne z aleją dębów, Krasnobród wraz z jego zalewem i kaplicą św. Rocha, Zagrodę Guciów, Szlak Szumów nad Tanwią, Rezerwat Czartowe Pole i być może jeszcze parę innych miejsc wskazywanych przez przewodniki.

Szkoda, że większość turystów na tym poprzestaje. A tuż obok jest inne Roztocze, bez tłoku, bez komercji, która tam po prostu nie dotarła.

W trakcie naszych wycieczek pokazujemy to inne Roztocze, by inni mogli skorzystać. Ale co wybrać? Przecież to 25 “odcinków”.

W naszym osobistym TOP 10 kolejność propozycji nie ma żadnego znaczenia. Nie chodzi przecież o jakiś ranking, chcemy po prostu wskazać kilka miejsc, dla których warto zejść z utartego szlaku.

  1. Ścieżka dydaktyczna „Jedlina”. Fajny parking i miejsce wypoczynku. Trasa ścieżki bardzo urozmaicona, część prowadzi groblą wśród bagien, część lasem przypominającym Puszczę Białowieską. Szczegółowa relacja: Roztocze kamperem 2021. Horyniec Zdrój
  2. Obszar Roztocza Zachodniego pomiędzy Radecznicą, Radzięcinem i Gorajem. Tam nawet już z samochodu mamy wyjątkowe widoki. Polecamy szczególnie miejsce przy wieży widokowej w Hoszni Ordynackiej. Roztocze Zachodnie.
  3. Szlak Szumów na rzece Sopot w Nowinach. Szlak rzadko używany, może być trochę zarośnięty. Fajnie dojść do niego znad zalewu w Majdanie Sopockim. Wycieczki wokół zalewu z uwzględnieniem wielkiej wydmy też były bardzo przyjemne. Opisy znajdziecie: Królewskie miasto: Sandomierz i Roztocze Kamperem. Majdan Sopocki.
  4. Dahany – olbrzymia śródleśna łąka „Roztoczańskie Połoniny”. Nie prowadzi tam żaden szlak, ale nietrudno się dostać. Tutaj opisy: Roztocze kamperem. Huta Lubycka i Roztocze kamperem 2021. Horyniec Zdrój.
  5. Szur – urokliwa wioseczka zagubiona w lesie. Można zrobić fajną wycieczkę z Krasnobrodu. Słodkie nicnierobienie na Roztoczu 6.
  6. Źródła Sopotu. Najlepiej niebieskim szlakiem ze Stanisławowa przez Górę Kamień i Piekiełko. Słodkie nicnierobienie na Roztoczu 5.
  7. Ścieżka dydaktyczna w Siedliskach “Skamieniałe drzewa”. A przy okazji koniecznie trzeba zobaczyć cerkiew w Hrebennem. Roztocze kamperem. Jeszcze bardziej jesienny Horyniec.
  8. Ścieżka przyrodnicza “Debry”. Można to zrobić przy okazji odwiedzin zagrody Guciów. Ale raczej przed, potem może być trochę ciężko. Roztocze kamperem. Krasnobród. Nowe ścieżki.
  9. Ścieżka dydaktyczna “Kobyle Jezioro”. Roztocze kamperem. Horyniec. Wielkie oczy.
  10. Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy – malownicze wzgórza przecięte wąwozami lessowymi. Warto zrobić pętlę z Kawęczynka. Słodkie nicnierobienie na Roztoczu 6.  Polecamy też podjechanie w to miejsce w Szczebrzeszynie. Przepiękne widoki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *