Słodkie nicnierobienie na Roztoczu 2

Największą dla nas zaletą Roztocza, oprócz jego uroku oczywiście, jest niewielka odległość jaką musimy pokonać. Wyruszyliśmy w piątek po piętnastej w zasadzie bez planu. Dlatego właśnie jechaliśmy sobie powolutku, niespiesznie, delektując się otoczeniem.Pierwszy przystanek zrobiliśmy w Suścu. Ośrodek Wczasowy „Roztoczanka” z chyba najlepszą w tej miejscowości restauracją jeszcze nie był w pełni przygotowany do sezonu, trwały prace przy basenie. Dodatkowo rozpoczynał się zlot motocyklistów, wiec po obiedzie szybko uciekliśmy z tego gwaru, hałasu i głośnej muzyki.

Szukamy  czegoś zupełnie  innego.

Następny przystanek – parking przy Rezerwacie Czartowe Pole. Cicho, pusto. Z przyjemnością, po raz nie wiadomo już który, przeszliśmy się ścieżką edukacyjną wzdłuż rzeki Sopot.

Naszym zdaniem jest to jeden z najpiękniejszych szlaków Roztocza, dlatego zawsze zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca. Bardzo blisko tego miejsca są też inne, nie mniejsze atrakcje jak rzadko odwiedzane Szumy na rzece Sopot w Nowinach i kamieniołom w Błudku.

Z Czartowego Pola niedaleko już do Józefowa. Sprawdziliśmy co tam się dzieje nad zalewem. Widać, że jeszcze nie sezon, restauracja przy plaży nieczynna pomimo piątkowego popołudnia. Ale plaża obszerna, teren wokół zalewu ładnie zagospodarowany. Z pewnością może stanowić alternatywę dla zatłoczonych plaż pobliskiego Krasnobrodu. Z innych rzeczy wartych zobaczenia w Józefowie polecamy nieczynny kamieniołom z wieżą widokową.

Na nocleg pojechaliśmy do Górecka Kościelnego i tam zatrzymaliśmy się na na polu namiotowym przy karczmie „Nad Szumem” (50.502159, 22.970254). Sympatyczne miejsce wśród sosen, jest wszystko czego potrzebuje nasz kamper i jego mieszkańcy: prysznic, toaleta, śmietniki, prąd. My z prądu nie korzystaliśmy, zapłaciliśmy 20 PLN.

W Górecku Kościelnym jest modrzewiowy kościół, kapliczka na wodzie, aleja dębów, sporo szlaków pieszych i rowerowych. Górecko Kościelne należy traktować jako  punkt obowiązkowy wszystkich wyjazdów na Roztocze.

Sobota, 16 czerwca

Z rana, gdy słońce jeszcze nie doskwierało, poszliśmy czerwonym szlakiem do Rezerwatu Szum. Kierując się potem znakami ścieżki edukacyjnej okrążyliśmy cały zalew. Przesympatyczna trasa leśna z jagodami i malinami.

Po niezłym obiadku w karczmie przejechaliśmy do Tereszpola. Kampera zostawiliśmy na końcu brukowanej drogi i  zielonym szlakiem poszliśmy do Florianki, położonej już na terenie parku narodowego. Troszkę było gorąco, na szczęście znaczna część drogi wiodła przez las. Szlak  rzadko uczęszczany.  Florianka to raczej cel wycieczek rowerowych ze Zwierzyńca lub z Józefowa.

Po powrocie do kampera późnym już popołudniem poprzez Szozdy i Sochy dotarliśmy do Zwierzyńca. Tym razem postanowiliśmy zostać na noc na kempingu. Kemping w Zwierzyńcu (50.609411, 22.962195) obszerny, dużo miejsca, zielona trawka, ładne sanitariaty. Cena bez prądu-33 PLN. Ludzi niewiele, oprócz nas stał jeszcze jeden kamper, dwie przyczepy i kilka namiotów.

Niedziela, 17 czerwca

Przed południem jeszcze sympatyczny spacer nad stawy Echo, ( chyba po raz setny, ale jeszcze nam się nie znudziło), potem przejazd do Starej Huty. Kampera zostawiliśmy przy końcu drogi asfaltowej i poszliśmy za znakami ścieżki dydaktycznej w kierunku Senderek.

Trasa początkowo była dobrze oznakowana, później troszkę gorzej, trzeba uważać. Jak minie się gospodarstwo trzeba skręcić w prawo i miedzą przejść w kierunku lasu. Znak nakazujący skręt jest na drzewie ledwo widoczny.

Potem oznaczenia są już wyraźne. Sztolnie i wyrobiska w lesie robią duże wrażenie. Cała góra jest nimi poprzecinana. Tam na górze jest jeszcze jedna ścieżka edukacyjna dotycząca nietoperzy. Sztolnie są dla nich idealnym siedliskiem.

Dale ścieżka doprowadziła nas do wsi Senderki. By zamknąć pętelkę skierowaliśmy się w lewo czerwonym szlakiem. Gdy za 100 m skończył się las skończyły się i oznaczenia. Trochę na „czuja” poszliśmy, w upale, ostro pod górę zarośniętą drogą.

Był to najgorszy odcinek całego szlaku ale za to przepiękne, rozległe widoki ze szczytu wzniesienia zrekompensowały wszystko. Aż dziw, że to miejsce nie jest oznaczone jako punkt widokowy. Z góry widać już było zabudowania Starej Huty, wkrótce pojawiły się na powrót  czerwone oznaczenia. Polecamy ten szlak właśnie o tej porze roku. Po drodze było mnóstwo dzikich czereśni czerwonych i czarnych, malin, poziomek i czarnych jagód. Prawdziwa uczta! Nie można się było oderwać.

Niby to Roztocze już znamy, byliśmy wielokrotnie ale nigdy nie ma mowy o nudzie!

Za każdym razem udaje się znaleźć nowe ciekawe miejsca a z perspektywy kampera te stare wyglądają równie ciekawie.

Z przyjemnością zauważamy zmiany, nowo wyremontowane drogi, nowe ścieżki piesze i rowerowe, zadbane okolice zalewów. Turystów też zauważalnie więcej,  nie do tego stopnia jednak, by było to uciążliwe.

Nie jest to nasza jedyna relacja z Roztocza. Poprzednia jest tutaj. A tu jest kolejna .

⇐ poprzedni wpis                                                        kolejny ⇒

⇐ strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *