Niech was nie zmyli nazwa „czysta woda” w kamperze. Nie jest to woda pitna! Wykorzystywana jest do mycia i prania, do kąpieli, do spłukiwania ubikacji, można też zmywać naczynia.Do picia i gotowania trzeba mieć ze sobą wodę butelkowaną i najlepiej wcale nie tą w 5 litrowych butlach. Są one niewygodne a woda w już otwartych stoi zbyt długo, często w upale. Najlepiej częściej otwierać 1,5 lub 2 litrowe butelki.
Kampera „zalewamy” wodą na wiosnę a spuszczamy ją późną jesienią, gdy pojawia się groźba zamarznięcia. Przez cały czas wodę uzupełniamy w miarę potrzeb. W celu uniknięcia rozwoju glonów i w konsekwencji nieświeżego zapachu dodaję azotan srebra. Roztwór azotanu przygotowałem wcześniej i napełniłem nim jednorazowe strzykawki o pojemności 2 cm3. Stężenie jest tak dobrane, że jedna strzykawka w sam raz wystarcza na pełen zbiornik wody.
- Wiem, że mogą być złe skojarzenia…
- Mój zestaw chemiczny. W małym czarnym pojemniku azotan srebra. Obok w dużym białym z czarną zakrętką kwas cytrynowy do odkamieniania instalacji.
Azotan srebra jest bardzo skuteczny, a sposób dawkowania za pomocą strzykawek bardzo wygodny. Więcej na temat stosowania azotanu srebra możecie poczytać na stronach camperteamu.
Zbiornik czystej wody pojemności 90 litrów ulokowany jest w kamperze pod tylną kanapą a właściwie jest tą kanapą zabudowany. Dopiero po zdjęciu siedziska uzyskujemy dostęp do otworu rewizyjnego zbiornika, do pompy wody i zaworu spustowego, który pozwala w razie potrzeby całkowicie opróżnić zbiornik. Wodę uzupełnia się przez wlew usytuowany na bocznej, zewnętrznej ścianie kampera. Wlew zamykany jest korkiem z kluczykiem przez co możemy być pewni, że nikt postronny wody nam nie zanieczyści.
- Przyłącze prysznica zewnętrznego.
- Wlew wody zamknięty korkiem.
Od razu nasuwa się skojarzenie, że wodę najlepiej nalać z kranu za pomocą węża ogrodowego, najlepiej jeszcze przez specjalny filtr. Mam taki zestaw, wożę go ze sobą ale zupełnie nie używam. Krany z możliwością podłączenia węża są rzadkością, jak już się znajdzie to albo nie można do niego dojechać albo gwinty nie pasują. U mnie najlepiej sprawdza się zwykła plastikowa konewka o pojemności 10 litrów zakupiona w którymś z marketów.
- Od lewej przewód i słuchawka prysznica zewnętrznego, elastyczny wąż do wody z filtrem i konewka
W razie czego pod ręką jest też niewielkie wiadro. Wodę najczęściej tankujemy ze zdrojów ulicznych, trzeba się tylko za nimi dobrze rozglądać. I przyjąć zasadę, że wodę uzupełniamy wtedy, kiedy jest możliwość a nie kiedy zaczyna nam już jej brakować.
Ilość wody w zbiorniku możemy odczytać na panelu centralnym.
- Woda 2/3 objętości zbiornika. Widać wyłącznik zasilania pompy.
Zielony wyświetlacz pokazuje trzy kolejne poziomy. Dodatkowo kolorem czerwonym sygnalizowany jest poziom krytyczny.
Instalacja wodna oprócz zbiornika z zabudowaną w nim pompą składa się z: kranu przy zlewie kuchennym, kranu umywalkowego w łazience, prysznica w kabinie prysznicowej i prysznica zewnętrznego. Woda doprowadzona jest także do zaworu spłuczki. Ciepłą wodę zapewnia bojler Truma Combi. Więcej o ogrzewaniu wody w części temu poświęconej.
Instalacja wody w kamperze działa nieco odmiennie od instalacji domowych. W kranach oprócz zaworu wodnego jest jeszcze styk elektryczny. Po otwarciu zaworu zaczyna pracować pompa i dopiero wówczas woda płynie szerokim strumieniem.
Zasilanie pompy włączamy i wyłączamy przyciskiem na panelu centralnym. Przy dłuższym nieużywaniu kampera warto je wyłączyć, by zabezpieczyć się przed przypadkowym zalaniem.